Kāpēc neņemt kredītus?

Kredīts bieži vien ir pēdējais glābiņš, lai izkļūtu no īslaicīgām finansiālām grūtībām, vai arī vienīgā iespēja, lai tiktu pie tiešām nepieciešamām precēm vai pakalpojumiem, bet kredīta ņemšana ir lēmums, kas pirms tam ir rūpīgi jāizvērtē. Ir vairāki iemesli, kāpēc kredītus ņemt nevajadzētu, ja vien tā nav ārkārtas situācija vai labs ieguldījums, kas atmaksāsies.
Pirmkārt jau ir jāsaprot, kādas ir sekas tam, ka kredīts netiek laikā atmaksāts. Ja saprotat, ka savlaicīgi atmaksāt kredītu neizdosies, parasti ir iespējams lūgt atmaksas termiņa pagarinājumu vai atmaksas grafika maiņu, bet tie ir maksas pakalpojumi, kas ilgtermiņā kredītu tikai vēl vairāk sadārdzinās. Ja maksājumi tiek kavēti bez brīdināšanas, vai arī pēc pagarinājuma termiņa beigām, tiek piemēroti soda procenti, kas ir ļoti augsti un var kredīta summu pat dubultot. Ja kredīta atmaksa tiek kavēta ilglaicīgi, var tikt piesaistīti parādu piedzinēji un uzsākts tiesas process. Šādā situācijā visas kredītņēmēja mantas var tikt izsolītas un kredīta maksājumi var tikt atvilkti no algas. Lai no šādas situācijas izvairītos ir jāsaprot, kādos gadījumos noteikti neņemt kredītus.
Tas varētu šķist ironiski, bet cilvēki, kuriem nav brīvu naudas uzkrājumu, visticamāk nevar atļauties ņemt kredītus. Ja jums nav lieki naudas uzkrājumi, tas nozīmē, ka jūsu ienākumi nav lielāki par izdevumiem un atrast naudu kredīta atmaksai būs ļoti grūti. Ja tomēr nauda ir nepieciešama, pirms lēmuma pieņemšanas ir rūpīgi jāizvērtē, vai spēsiet ietaupīt naudu un atdot kredītu noteiktajā termiņā. Finanšu speciālisti arī norāda, ka cilvēki, kuri nespēj uzkrāt naudu, neprot rīkoties ar finansēm un tādiem cilvēkiem ņemt kredītu pavisam noteikti nevajadzētu.
Arī tad, ja esat pārliecināts par savu pašreizējo maksātspēju un skaidri zināt, ka jūsu ienākumi ir pietiekoši lieli, lai atmaksātu kredītu, vienmēr jāatceras, ka mūsdienās ekonomiskā situācija ir diezgan nestabila. Pat cilvēki, kuri strādā ļoti labi apmaksātos darbos, vai kuriem ir jebkāda cita veida ienākumi, kuri vērtējami kā augsti un stabili, var zaudēt šo ienākumu avotu. Tas īpaši attiecas uz ilgtermiņa kredītiem un tiem kredītiem, kas ņemtie priekš kredītu apvienošanas, jo neviens nevar paredzēt savu finansiālo situāciju vairākus gadus uz priekšu. Ilgtermiņa kredītus nevajadzētu ņemt cilvēkiem, kuriem ir tikai viens ienākumu avots, turklāt nestabilā ekonomiskā situācija var kaitēt kredītņēmējam arī citos veidos, piemēram, var strauji mainīties valūtas kursi, kas maina pirktspēju, bet kredīta maksājumi būs jāturpina veikt kā līdz šim.
Vēl ir jāpiedomā arī pie tā, kam kredītā ņemtā nauda būs paredzēta un kā tas ietekmēs kopējos izdevumus. Piemēram, ja vēlaties paņemt kredītu, lai iegādātos dzīvokli, automašīnu vai citas lietas, kurām ir dārga uzturēšana, ir jārēķinās ar to, ka arī pats pirkums radīs papildus izdevumus. Automašīnai, piemēram, būs nepieciešama gan degviela, gan tehniskā apskate, gan apdrošināšana, gan remonti utt. Šādā gadījumā pirms kredīta ņemšanas ir jāaprēķina, vai varēsiet atdot kredītu arī tad, ja palielināsies pašreizējie izdevumi. Ja saprotat, ka knapi spēsiet nomaksāt pašus kredīta maksājumus, kredītu ņemt noteikti nevajadzētu.
Kredīti ir arī ļoti dārgi. Naudu neviena iestāde tāpat vien neaizdos. Būs jāmaksā procentu maksājumi, kas ir īpaši augsi ātrajiem kredītiem bez ķīlas nodrošinājuma. Ja domājat ņemt kredītu, lai iegādātos lietas, kas nav vitāli nepieciešamas, labāk naudu sakrājiet pats. Tas būs daudz lētāk, turklāt pēc tam nebūs jāuztraucas par kredīta atmaksu.
Kopumā var teikt, ka kredītus ņemt ir ieteicams ļoti retos gadījumos. Vienmēr ir jāatceras, ka kredīti nav viegls veids, kā nodrošināt sev ekskluzīvu dzīvesveidu. Tas ir nopietns finanšu darījums, kuru var noslēgt tikai pēc rūpīgas lēmuma izvērtēšanas, apsverot visus iespējamos riskus.