Kredīta negatīvie aspekti

Televīzijā un citos masu mēdijos bieži vien var redzēt reklāmas, kas pamudina ņemt kredītus dažādās dzīves situācijās. Tas cilvēkiem liek skatīties uz kredītiem tikai no pozitīvās puses, jo reklāmās tiek stāstīts tikai par to, cik labi būs saņemt nepieciešamo preci vai pakalpojumu, cik izdevīgi šie kredīti ir un cik ļoti konkrētā kompānija rūpējas par saviem klientiem, tomēr kredītiem ir arī virkne negatīvu aspektu, kas jāņem vērā.

Reklamējot kredītus, parasti netiek uzsvērts fakts, ka ir rūpīgi jāizvērtē savu maksātspēju pirms kredīta ņemšanas. Tas ir galvenais negatīvais faktors, attiecībā uz visa veida kredītiem. Banku sektorā, ņemot kredītus parasti ir daudz stingrāki piešķiršanas nosacījumi, kas pasargā kredītņēmējus no situācijas, kad kredītu atmaksu veikt nav iespējams, bet nebanku sektorā kredīti tiek piešķirti gandrīz ikvienam, kas to vēlas. Pašlaik jau ir izveidojusies situācija, kad mazāk kā puse no ātro kredītdevēju klientiem ir spējīgi veikt kredīta atmaksu noteiktajā termiņā. Tas noved pie situācijas, ka kredītņēmējiem ir jāmaksā ne vien parastie procentu maksājumi, kas tiek norādīti reklāmās, bet arī konkrēta summa par atmaksas termiņa pagarinājumu un pat soda procenti. Šādā veidā aizņemtā summa var pat dubultoties, kas kredītņēmējam var radīt nopietnas finansiālas problēmas. Protams, kredītdevējam tas ir izdevīgi, tāpēc arī par to netiek pienācīgi daudz runāts, bet zinot cik daudzi kredītņēmēji iekļūst nopietnās finansiālās problēmās pāris simtus eiro lielu aizdevumu dēļ, noteikti ir jāpievērš tam uzmanība.

Vēl tas, kas tiek pozicionēts kā pretimnākšana klientiem bieži vien ir tieši veids kā kredītiestādei papildus nopelnīt. Bieži vien kā ļoti laba papildus iespēja tiek piedāvāta jau minētā termiņa pagarināšana. Protams, tas ir veids, kā izvairīties no soda procentiem vai pat kredītu piedzinēju iesaistīšanās, bet patiesībā tas ir veids, kā kredītiestādes pelna visvairāk naudas. Piemēram, pagājušajā gadā 38% ātro kredītu tika pagarināti pat 3 vai 4 reizes. Tas nozīmē, ka kredītiestādes patiesībā nav ieinteresētas, lai kredīts tiktu atdots noteiktajā termiņā. Ja tiek ņemts pagarinājums, netiek sabojāta kredītņēmēja kredītvēsture, kas ļauj ņemt jaunus aizdevumus un vēl vairāk sabojāt savu finansiālo situāciju. Arī kredīta izsniegšanu klientam ar nepietiekošiem ienākumiem, nav pretimnākšana, bet gan veids, kā kredītiestādei nopelnīt naudu.

Kredīti ir arī ļoti dārgi. Pat tad ja aizdevums tiek atmaksāts noteiktajā termiņā, papildus pamata summai ir jāmaksā procenti, kas bieži vien sastāda pat virs 10% mēnesī. Tas nozīmē, ka aizņemoties 100 EUR tikai uz vienu mēnesi, nāksies pārmaksāt 10 EUR. Ilgtermiņa kredītiem procentu likmes parasti ir zemākas, bet tāpat nākas pārmaksāt ievērojamas summas, kuras varētu tikt iztērētas arī daudz lietderīgāk. Pavisam noteikti lētāk ir veidot naudas uzkrājumus, nevis ņemt kredītus.

Ne mazāk svarīgs aspekts ir arī stress, ko rada kredītu ņemšana. Esot kādam parādā, visu laiku ir jādomā par to, vai būsiet spējīgs to savlaicīgi atmaksāt. Uztraukums ko rada finansiālā situācija var pat radīt nopietnas veselības problēmas un to nevajag pieņemt kā normu. Vēl lielāku stresu var radīt iekavēti kredītu maksājumi, kad darbu uzsāk parādu piedzinēji, kuri pat bieži vien pārkāpj savas robežas, izsakot draudus.
Pastāv arī citi negatīvie aspekti, kas jāvērtē atsevišķi katram kredītu vaidam un konkrētajai situācijai. Kredīti nav nemaz tik pozitīvi, kā paši kredītdevēji tos pozicionē. Tie var radīt nopietnas problēmas, tāpēc pirms kredīta ņemšanas ir nopietni jāizvērtē tā nepieciešamību un iespēju atmaksāt aizdevumu noteiktajā termiņā.